Czy myśleliście kiedyś o własnej elektrowni PV jako pasywnym źródle dochodu?

O przyjemności jaka płynie z obserwacji sił natury, które zarabiają dla nas kapitał, a my możemy być wtedy w dowolnym miejscu świata? Jeżeli będziecie mieli taką fantazję opartą o bardzo trwałe fundamenty w postaci realizacji inwestycji przez SunHorizon, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.
Po uruchomieniu elektrowni PV traktowanej jako pasywne źródło dochodu pozostaje nam spokojne kontrolowanie na ekranie tabletu produkcji energii i odpowiednie przeliczanie zysków, a od czasu do czasu mamy zagwarantowane dodatkowo trochę ruchu przy koszeniu trawy na terenie elektrowni).
Przyjrzyjmy się stopom zwrotu z kilku pasywnych źródeł jakimi są lokaty bankowe – praktycznie oprocentowanie jest wyzerowane (inflacja sprawia, że nasze oszczędności pozostawione w bankach topnieją).
Obligacje Skarbu Państwa, oczywiście w tej chwili interesują nas jedynie obligacje indeksowane o inflacje czteroletnie oraz dziesięcioletnie – możemy tu mówić o około 4% do 5% stopy zwrotu rocznie od drugiego roku oszczędzania – oczywiście zależy to od samej inflacji, która decyduje o stopie zwrotu z tych papierów. Jeżeli chodzi o fundusze inwestycyjne, to w funduszach obligacji korporacyjnych oraz dawnych funduszach z kategorii pieniężnych zyski możemy wyliczać w granicach 3% – 4%. Znane mi lokale komercyjne kumulują stopę zwrotu na poziomie około 10% rocznie.
 
Jak do tych stóp zwrotu ma się instalacja PV?
 
Elektrownia wybudowana dla naszego klienta przez SunHorizon S.A., powinna średnio generować około 10% stopy zwrotu rocznie (klientowi udostępniamy dane z produkcji w naszej elektrowni wzorcowej). Oczywiście powyższe porównania są bardzo spłycone, ale sami Państwo muszą przyznać, że ceny prądu podążają za inflacją – co zapewnia swoistą indeksację.
Oczywiście istnieje również ryzyko koniunktury gospodarczej – im większa produkcja i prosperita gospodarcza tym większe zapotrzebowanie na energię – ceny energii rosną, ale też odwrotnie się dzieje w dobie spowolnienia gospodarczego i trzeba być tego świadomym – aczkolwiek zachowanie cen energii w czasie COViD z punktu widzenia inwestycji w farmę PV nie było złe – rentowności nadal wyszły powyżej 8% przy niższych cenach płaconych za produkcję słoneczną.
Inwestycja w PV ma również inne zalety tj.: brak zatrudnionych pracowników, swój stabilny i bardzo prosty biznes oraz niezależność od pracy etatowej.
Podsumowując, elektrownia fotowoltaiczna w porównaniu do innych biznesów, chyba najbardziej przypomina pasywną formę zarabiania pieniędzy i jako taka sprawdza się doskonale.
Jeśli choć trochę zainteresował Was ten temat, zapraszamy do kontaktu z nami – SunHorizon wybuduje dla Państwa elektrownie z wysoką stopą zwrotu.
© Sun Horizon S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stworzone z 💚 przez e-Łysogóry.🌲