Grant OZE – czy spółdzielnie i wspólnoty chętnie decydują się na fotowoltaikę?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podsumowało pierwszy etap programu Grant OZE dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych czyli dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych w blokach i kamienicach. Jak wyglądają dane?

Od 1 lutego 2023 roku spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty czy właściciele kamienic, mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki w swoich budynkach. Dofinansowanie wynosi 50 proc. kosztów całej inwestycji.

Tzw. Grant OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uruchomiony został przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a celem projektu jest wspieranie Odnawialnych Źródeł Energii.

Grant OZE – prawie 2,5 tysiąca wniosków na fotowoltaikę w blokach

Resort podsumował właśnie pierwszy etap programu. Jak wyglądają dane?

Do 20 sierpnia 2023 roku do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono 2 403 wniosków opiewających na wsparcie w wysokości 147,45 mln zł. , a przyznano 1256 grantów na łączną kwotę ponad 67 mln zł.

Tym samym poprawiono efektywność energetyczną 86,8 tys. mieszkań.

Fotowoltaika w blokach: zwrot inwestycji po czterech  latach

Jako przykład działającej już instalacji fotowoltaicznych, która powstała dzięki grantowi OZE, resort podał instalację na dachu budynku mieszkalnego przy ul. Kondratowicza w Warszawie.

– Jej moc to 50 kWh. Inwestycja pochłonęła ok. 220 tys. zł (netto), a grant OZE pokrył połowę kosztów – 110 tys. zł. Szacuje się, że panele na budynku przy Kondratowicza wyprodukują rocznie energię o wartości 30 tys. zł. Dzięki temu zwrot wydatków na fotowoltaikę może nastąpić zaledwie po 4 latach – czytamy w komunikacie resortu.

Wnioski o tzw. grant OZE mogą składać do Banku Gospodarstwa Krajowego właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. A konkretnie:
• wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
• jednostki samorządu terytorialnego
• towarzystwa budownictwa społecznego
• społeczne inicjatywy mieszkaniowe
• spółki prawa handlowego
• osoby fizyczne

Fotowoltaika w blokach: niższe rachunki dla mieszkańców

– Panele fotowoltaiczne na dachach czy balkonach bloków mieszkalnych to rozwiązanie, które opłaca się wszystkim – dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także inni zarządcy budynków mogą obniżyć koszty ich eksploatacji, a to przekłada się na niższe obciążenia dla mieszkańców. Dzięki 50-procentowemu wsparciu państwa taka inwestycja znacznie szybciej się zwraca, a już niedługo wspólnoty będą mogły sprzedawać nadwyżkę energii w ramach tzw. prosumenta lokatorskiego i otrzymywać za to wynagrodzenie – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach Grantu OZE można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego do 30 czerwca 2026 roku, a jednym z niezbędnych warunków jest dołączenie dokumentacji projektowej instalacji.

Grant OZE na fotowoltaikę w blokach: ważna jest dokumentacja

Taka dokumentacja powinna zawierać m.in. zakres prac i szacowane koszty wykonania przedsięwzięcia OZE, moc elektryczną i cieplną całej instalacji OZE oraz przewidywaną roczną ilość wytwarzanej energii elektrycznej lub ciepła.


W Sun Horizon oferujemy pomoc naszych ekspertów w przygotowaniu zarówno audytu energetycznego jak i kompletnej dokumentacji projektowej niezbędnej do ubiegania się o grant OZE.

Dokumentacja musi być bowiem sporządzona wyłącznie przez osobę dysponującą odpowiednimi uprawnieniami – jest to bowiem weryfikowane przez zakład energetyczny na etapie podłączenia instalacji do sieci elektrycznej.
Ponadto, dokumentacja projektowa instalacji może być kosztem kwalifikowanym całego przedsięwzięcia OZE.

Zapraszamy do kontaktu!

Źródło: www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

© Sun Horizon S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stworzone z 💚 przez e-Łysogóry.🌲