Liczba przydomowych instalacji fotowoltaicznych wynosi już w Polsce prawie 1,3 mln. W ostatnich tygodniach coraz głośniej mówiło się o planach wprowadzenia podatku od mikroinstalacji prosumenckich. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stanowczo zdementowało te doniesienia. – Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie – napisał resort w komunikacie.
O nadchodzącym podatku od fotowoltaiki głośno zrobiło się w połowie sierpnia, ale podobne doniesienia pojawiły się już kilka miesięcy wcześniej. M.in. na X [do niedawna Twitter].
– „Starannie ukrywany przed opinią publiczną projekt zakłada, że opłata ekologiczna, którą mają ponosić wszyscy posiadacze fotowoltaiki ma zrekompensować straty ponoszone przez państwowych producentów energii” – brzmiały wpisy na Twitterze.
W mediach pojawiały się także informacje o rządowych planach obowiązku rejestracji mikroinstalacji przez każdego, kto zdecydował się na OZE.
Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo klimatu: Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie
Ministerstwo Klimatu i Środowiska stanowczo zdementowało te doniesienia i nazwało je „fake newsem”.
„Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie” – napisał resort w komunikacie.
Ministerstwo podkreśliło również, że wspiera „dalszy i zrównoważony rozwój OZE, w tym fotowoltaiki”.
Fotowoltaika w Polsce: 1,3 mln prosumentów
– Dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej pokazuje ogromne zainteresowanie właśnie tą najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Dzięki programom dotacyjnym takim jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Energia dla Wsi […]dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby, obniżając tym samym własne rachunki za energię. Dzięki temu moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW. Łącznie moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW – podkreśliło ministerstwo.
Dla porównania na koniec 2015 r. mikroinstalacje przyłączone do sieci elektroenergetycznych miały zaledwie 0,1 GW, a liczba prosumentów w Polsce oscylowała wokół 4 tys.
Nowelizacja ustawy o OZE. „Wsparcie dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne”
Resort klimatu nawiązał także do procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE, podkreślając, że wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są zawarte tam rozwiązania dotyczące m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.
– Zwiększy to wachlarz możliwości w zakresie wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych. Pozwoli także spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej pokryć swoje potrzeby energetyczne dzięki takim instalacjom OZE, a zysk ze sprzedanej nadwyżki energii obniży koszty utrzymania nieruchomości przekładając się na korzyści mieszkańców – czytamy w komunikacie resortu.
Źródło: gov.pl/web/klimat