Na początku pandemii (marzec/kwiecień 2020) obserwowaliśmy spadki cen energii, co było bezpośrednim skutkiem lockdownu oraz było spowodowane zakłóceniami w globalnym łańcuchu dostaw. Na szczęście dla producentów energii od tego czasu sporo się zmieniło.
Ceny ruszyły i w transakcjach godzinowych często przebijają poziom 300 zł/ MWh. Ma to odzwierciedlenie w opłacalności instalacji PV z przeznaczeniem zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i przedsiębiorstw.
W SunHorizon filozofia biznesu zawsze kierowała nas w stronę handlu energią na wolnym rynku, a także podpisywaniem umów PPA. Zawsze podnosiliśmy słabą rentowność instalacji z wygranymi aukcjami, np. na poziomie cen z 2020 roku. Aczkolwiek biznesowo rozumiemy ich sens, szczególnie w odniesieniu do zagranicznych inwestorów działających w otoczeniu praktycznie ujemnych stóp procentowych.
Naszym celem w SunHorizon jest wygenerowanie dla klienta inwestycji z jak największą rentownością połączoną z wysoką jakością. Obecnie w portfolio SunHorizon S.A. posiadamy farmy PV o różnych mocach, a co za tym idzie przeznaczone dla praktycznie wszystkich grup odbiorców.
Wśród naszych klientów są nabywcy farm PV o mocy 0,1 MW poprzez tradycyjne 1 MW i wyżej. Jednak znamienne jest to, że co raz więcej naszych klientów, to inwestorzy pasywni, w większości zniechęceni cenami na rynku nieruchomości, szukający alternatywy do lokowania swoich środków.
Patrząc oczami lokujących swoje środki i uciekających przed drogim prądem oraz inflacją, kto z nich by nie zechciał nabyć w pełni bezobsługowy biznes o rentowności bliskiej 10 % i to w szerokiej możliwości wolumenowej lokowanych środków?
Co to oznacza w praktyce?
SunHorizon w swojej ofercie posiada projekty o różnej mocy, a przez to i różnej cenie, od ceny porównywalnej z ceną mieszkania średniej wielkości w Warszawie po duże kilkumilionowe, kilkuhektarowe inwestycje. Sun Horizon zmienia rynek dla ludzi, którzy chcą zainwestować w swoją farmę fotowoltaiczną, ale nie chcą wydawać na to paru milionów złotych.
Wśród naszych klientów są tacy, którzy zarządzają biznesem z ciepłych wysp i obserwują na ekranie telefonu jak natura w postaci promieni słonecznych zarabia na ich marzenia oraz biznesmeni szukający dywersyfikacji dla swoich aktywów, a także przedsiębiorstwa szukające tańszej energii, niż u swoich dostawców.
Żeby Państwu lepiej wytłumaczyć dlaczego biznes PV jest taki perspektywiczny sięgnijmy do faktów. W kwietniu 2020 r. Polska w stylu bolidu Formuły1 pokonała Grecję pod względem cen hurtowych energii elektrycznej, które od tej pory pozostają najwyższe w krajach Unii Europejskiej.
Pomiędzy wiosną, a jesienią 2020 roku średnie ceny energii elektrycznej w Polsce wynosiły 46 euro/MWh, czyli prawie 50% więcej niż średnia dla reszty UE-27 (31 euro/MWh). Możemy wysnuć z tego wniosek, że przez większość godzin ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są dyktowane przez nieefektywne i bardzo drogie elektrownie węglowe, co prowadzi je na poziom najwyższy w Europie.
Biorąc pod uwagę spadek kosztów energii słonecznej i wiatrowej w ostatnich latach oraz projektowany wzrost cen emisji, taniej jest (albo bardzo niedługo będzie) budować zupełnie nowe moce produkcyjne w oparciu o OZE niż obsługiwać istniejące, przestarzałe elektrownie węglowe. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z SunHorizon, porozmawiamy, doradzimy, a Tych którzy z nami chcą się spotkać zapraszamy na dobrą kawę wspartą porcją solidnej wiedzy biznesowej z zakresu PV. Porozmawiajmy o tym ile możesz zyskać.