Rząd dopłaca do fotowoltaiki w blokach – od 1 lutego 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie

Dopłaty rządowe do fotowoltaiki w blokach to przełomowe rozwiązanie dla branży fotowoltaicznej w Polsce. Nowy program skierowany jest do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

O dopłaty do fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych można starać się od 1 lutego 2023 roku. Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Nowy program rządowy zakłada, że będzie można otrzymać aż do 50% kosztów inwestycji w fotowoltaikę instalowaną na budynkach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych.

Jakie są szczegóły programu?

Dofinansowanie może obejmować zarówno zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, jak również modernizację istniejącej już instalacji, w wyniku której jej moc wzrośnie co najmniej o 25%.
Ponadto, spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa mogą otrzymać również dofinansowanie do urządzeń wspomagających, takich jak pompy ciepła czy magazyny energii.

Dlaczego fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych się opłaca?

Przede wszystkim taka inwestycja wystarczy aby zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców budynku wielorodzinnego, a roczne koszty zużycia energii będą niższe.
Lokatorzy nie będą płacić za energię w części wspólnej, zmniejszy się więc ich koszt własny zużycia prądu. Oprócz tego wzrośnie także wartość budynku, na którym zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna.

Najważniejsze założenia programu rządowego

Nowy program rządowy wprowadza nową instytucję – prosumenta lokatorskiego dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych,
Wspólnota czy spółdzielnia będą mogły zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla zaopatrzenia w energię części wspólnej. Energia elektryczna wyprodukowana ponad autokonsumpcję dotyczącą części wspólnej, będzie rozliczana w całości przez operatora, dystrybutora energii.
Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą. Kwoty zostaną ustalone według cen hurtowych i wpłyną na konto właściciela. W efekcie zmniejszą się koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć na remont czy inne potrzeby.

Audyt fotowoltaiczny – skorzystaj z pomocy naszych ekspertów

Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będzie opłacalna tylko wtedy, jeśli zastosowana technologia i jej parametry zostaną prawidłowo dobrane.
Niezbędny jest wcześniejszy audyt fotowoltaiczny przeprowadzony przez ekspertów z branży.
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do kontaktu z SunHorizon – porozmawiamy jak to zrobić aby Wasze budynki zyskały na rządowym programie jak najwięcej.

© Sun Horizon S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stworzone z 💚 przez e-Łysogóry.🌲