Wiata fotowoltaiczna – jakie zalety i korzyści przynosi takie rozwiązanie?

Wiata fotowoltaiczna czyli tzw. carport to nowoczesna wiata samochodowa, która jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla firm i dużych przedsiębiorstw, które mają własną flotę samochodową, gospodarstw rolnych, jak również prywatnych osób.

Jak wygląda carport?

To nic innego jak zadaszona konstrukcja nad miejscem parkingowym, która pokryta jest panelami fotowoltaicznymi i produkuje prąd ze słońca.
Wiata fotowoltaiczna nie tylko więc ochroni auta czy maszyny rolnicze przed deszczem, śniegiem czy słońcem, ale także wyprodukuje prąd, co wprost przełoży się na spore oszczędności za energię, a co za tym idzie, niższe rachunki.

Jakie zalety ma wiata fotowoltaiczna?

Po pierwsze: można ją łatwo rozbudowywać i powiększać o kolejne stanowiska, dlatego to dobre rozwiązanie dla firm, które mają własną flotę samochodową.

Po drugie: wiata będzie stanowiła dobrą ochronę zaparkowanych samochodów przed deszczem, śniegiem czy ostrym słońcem. Zimą pozwoli uniknąć kłopotliwego odśnieżania, a latem auto, stojąc pod zacienioną wiatą, nie będzie się aż tak nagrzewało.

Po trzecie i najważniejsze: taka wiata będzie produkować zieloną energię odnawialną. Zarówno dla firmy, gospodarstwa rolnego czy prywatnych osób, takie rozwiązanie zagwarantuje więc realne oszczędności.

Ponadto wiata fotowoltaiczna jest również dobrą alternatywą dla właścicieli domów jednorodzinnych czy innych budynków, którzy chcieliby zainwestować w fotowoltaikę, ale np. nie mają miejsca na dachu, dach jest zacieniony przez drzewa, kominy czy wysokie budynki lub nachylony w niewłaściwym kierunku.

Wiaty fotowoltaiczne będą również znakomitym rozwiązaniem dla właścicieli samochód elektrycznych czy hybrydowych. Do takiej wiaty można bowiem podłączyć ładowarkę EV. Wiatę można również wyposażyć w oświetlenie, ogrzewanie czy gniazdka 230V.

Co ważne, inwestując w wiatę fotowoltaiczną, można uzyskać dofinansowanie z wielu programów, które wspierają rozwój energii odnawialnej w Polsce.

Wiata fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę?

Trzeba jednak pamiętać, że aby wiata fotowoltaiczna w pełni spełniała swoje zadanie, była solidna i bezpieczna oraz zapewniała najlepszy uzysk energii, niezwykle ważny jest już sam projekt i dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych.
Ponadto, budując wiatę, nawet na swojej własnej działce, trzeba przestrzegać przepisów dotyczących choćby jej umiejscowienia względem granicy działki czy odległości od dróg czy okien.
Dlatego warto wybrać zaufanego wykonawcę, który posiada doświadczenie, odpowiednie umiejętności i wiedzę na ten temat.
W Sun Horizon oferujemy pomoc naszych ekspertów zarówno w przygotowaniu projektu jak i pełnym wykonawstwie wiat fotowoltaicznych dla firm, przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych oraz prywatnych osób.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

© Sun Horizon S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stworzone z 💚 przez e-Łysogóry.🌲